Ochrana stromov počas stavebných prác: Prečo je to dôležité?

Prečítajte si, ako zabezpečiť ochranu stromov na stavenisku a minimalizovať ich poškodenie

Tieto dve kategórie sa v našich podmienkach viac menej vylučujú a pritom by sa mali rešpektovať a dopĺňať. Bežný pohľad stavebnej firmy na stromy je, že zavadzajú výstavbe, ideálne ak by tam neboli, boli menšie a hlavne nemali korene. Často na stavbách prichádza k požiadavke vyrúbať všetky stromy namiesto toho, aby sa pri projekte s nimi počítalo. Ak sa aj s nimi pri projekte počíta, tak pohyb stavebných strojov, tažnej techniky a výkopových prác spôsobuje narušenie koreňového systému stromu a ten po čase vysychá a odumiera, stáva sa nebezpečným a nakoniec je nutné ho vyrúbať.

Ochrana stromov na stavenisku

Každá stavba by mala zabezpečiť a rátať finančne a časovo aj s ochranou stromov na stavenisku a konzultovať práce s odborníkom – arboristom. Nejde len o nové výstavby developerov, ale predovšetkým o revitalizácie parkov, promenád, kde sa kladú nové povrchy, rekonštrukcie detských ihrísk a iné. Žiadna náhradná výsadba nových stromov nenahradí spoločenskú, finančnú a hlavne environmentálnu hodnotu vzrastlého stromu.

Často prichádza k situácií, kedy je strom na stavenisku poškodený, stavba pokračuje ďalej, ukončí sa, odovzdá sa mestu alebo obci a stavebná spoločnosť má všetko splnené. Strom je však v hĺbke poškodený, tak nenávratne, že síce ešte nejakú dobu bojuje o svoje prežitie, ako každý živý organizmus, ale po čase zlyhá, vyschne a mesto alebo obec sú nútené ho vyrúbať na svoje náklady, aby sa nestal nebezpečným pre obyvateľov. Tento spôsob vyciciava financie z verejných zdrojov a ničí stromy.

Spolupráca stavebných firiem a arboristov

Dá sa tomu predísť a osveta v stavebných spoločnostiach, spolupráca arboristu a stavebných firiem by mala byť základom riešenia tohto problému. Kontrolným orgánom tu má byť mesto alebo obec. Betónové chodníky a nové bytové domy nám nezlepšia kvalitu ovzdušia, neochladia nás v letných horúčavách a malé stromčeky náhradnej výsadby, v prípade, že sa uchytia, poslúžia až o mnoho desaťročí.

Základom je ochrana koreňového systému stromu plotom a aj tzv. “vankúšovaním” pri prejazde ťažkej techniky v okolí stromu. Pri samotných stavebných prácach treba dbať na použité materiály, ich priepustnosť, výšku terénu (zníženie alebo zvýšenie terénu), navážky a odkopávky v koreňovom priestore, riešiť vopred opatrenia pri vedení technických sietí pod zemou a mnoho iného.

Dbajme na stromy v našom okolí, nepozerajme na ne ako na príťaž a niečo, čo zavadzia. Robme osvetu v stavebných spoločnostiach. Ako zástupcovia miest a obcí precízne kontrolujme a sankcionujme stavebné spoločnosti, ktoré nedodržiavajú predpisy. Toto málo môže spraviť každý z nás.