Pojem arborista, história, úlohy a profesia

Základné informácie o povolaní arborista, o vzniku tejto profesie a jeho význame, povinnostiach a spôsoboch práce. Vysvetlenie pojmu arboristika.

Arborista je kvalifikovaný odborník zaoberajúci sa komplexnou starostlivosťou o dreviny v urbanizovanom prostredí, čiže mimo les. Venuje sa arboristike, čo je obor zaoberajúci sa starostlivosťou o dreviny po celú dobu ich vývoja. Arboristika sa vyvinula v USA začiatkom dvadsiateho storočia.  

AKO REALIZOVAŤ OREZ KVALITNE?

Základnou mantrou dobrého arboristu je „rezať tak málo ako je možné a iba toľko, koľko je nevyhnutne nutné“. V minulosti to tak úplne nebolo a stromy sa ošetrovali oveľa invazívnejšie. Teraz sa dobrý arborista snaží strom ošetriť tak, aby po zásahu takmer nebolo viditeľné, že bol zásah realizovaný. Takto môže strom oveľa rýchlejšie zregenerovať a prispôsobiť sa rezu.

Arborista sa pravidelne vzdeláva, dodržiava pri práci platné arboristické štandardy, má nejakú formu odbornej certifikácie, ako napríklad ETW (European Tree Worker).

ARBORISTA V INTRAVILÁNE MIEST A OBCÍ

Základným cieľom arboristických zásahov v urbanizovanom prostredí, teda v intraviláne miest a obcí je zabezpečenie prevádzkovej bezpečnosti drevín, zdravotných rezov pre správny vývoj stromov a menšiu nutnosť zásahov v budúcnosti. Arborista by mal byť prítomný aj pri plánovaní výsadby, nakoľko predovšetkým v mestách a obciach nie je veľa voľného verejného priestoru a pokiaľ sa nevhodne navrhne výsadba, do budúcna to vedie k neželaným výrubom.

Arborista po obhliadke dreviny dokáže identifikovať jej problémy, navrhnúť vhodné riešenia a zabezpečiť ich realizáciu tak, aby bol strom ošetrený podľa platných legislatívnych predpisov a podľa arboristikcých štandardov. Zásahy navrhnuté arboristom vykonáva stromolezec, často je to tá istá osoba. Stromolezec pomocou lezeckej techniky ošetrí strom, vykoná orez, inštaláciu väzieb do koruny stromu, v prípade nutnosti postupný výrub stromu s lanovým spúšťaním. Niekedy stromolezec pracuje z plošiny, ak to situácia vyžaduje vzhľadom k bezpečnosti, alebo je to tak efektívnejšie.

Momentálne existuje veľa pracovných prostriedkov, ktoré arborista využíva a uľahčujú mu pohyb v korune stromu, ale princíp zostal rovnaký už od počiatku vzniku profesie, čiže pohybovať sa po strome tak, aby to nebolo invazívne. Arboristi a stromolezci sa pohybujú pomocou lán, majú komplexný systém lán a istení, kvalitný sedák. V minulosti bola táto práca omnoho riskantnejšia, aj keď je to aj dnes profesia, ktorá si vyžaduje nielen fyzickú zdatnosť ale aj schopnosť pracovať vo výškach a riziko je stále značné.

KTO JE POZEMNÝ PRACOVNÍK?

Každý arborista alebo stromolezec potrebuje k svojej práci aj pozemného pracovníka, ten je ideálne tiež vzdelaný v arboristike, avšak nemusí byť schopný liezť na stromy. Pozemný pracovník je zodpovedný nielen za organizáciu dopravy, pohybu osôb pri stromoch, na ktorých sa realizujú zásahy, ale aj za naväzovanie potrebnej výbavy pre stromolezca, v prípade nutnosti spúšťanie konárov na zem pomocou lán, zabezpečenie pracovného priestoru.

Máte záujem o naše služby?

Zabezpečte svojim stromom a záhradám odbornú starostlivosť od našich skúsených arboristov.